Пояснювальна записка: Коли вибори Президента України та Верховної Ради

Дата: 10.09.2018 16:14

Скоро вибори, але коли саме? І, власне кажучи, які саме вибори? Хто може балотуватися, а хто може голосувати? Яка процедура, який вигляд має виборчий процес і чи є у нього якісь цікаві особливості?

Питань достатньо, спробуємо їх усі максимально конкретно розібрати.

Коли в Україні відбудуться найближчі вибори?

У 2019 році. При цьому на Україну чекають і президентські, і парламентські вибори.

Вибори Президента України, відповідно до законодавства, заплановані на 31 березня 2019 року.

Вибори в Верховну Раду України мають відбутися 27 жовтня 2019 року.

Періодично виникали чутки про можливе проведення позачергових виборів (передусім Верховної Ради), однак у підсумку, станом на зараз, таке рішення не було прийнято.

Ті президентські та парламентські вибори, які чекають на Україну в 2019 році, називаються ЧЕРГОВИМИ.

Чергові вибори президента і парламенту проводять у зв'язку із закінченням конституційного терміну повноважень глави держави і Верховної Ради.

Вибори Президента. Основні етапи

Верховна Рада призначає чергові вибори Президента України шляхом прийняття відповідної постанови не пізніше ніж за 100 днів до дня виборів. Тобто рішення про призначення виборів має бути прийняте до 21 грудня 2018 року.

Президентом України може бути обраний громадянин України, який на день виборів досяг тридцяти п'яти років, має право голосу, володіє державною мовою і проживає в Україні протягом десяти останніх перед днем виборів років.

ЦВК оголошує про початок виборчого процесу шляхом прийняття рішення не пізніше ніж за 91 день до дня голосування.

Таким чином, враховуючи, що виборчий процес чергових виборів президента України розпочинається за 90 днів до голосування, це припадає на 31 грудня 2018 року.

Етапи виборчого процесу:

• Висування і реєстрація кандидатів;
  1.  ·   Утворення окружних та дільничних виборчих комісій;
  2.  ·   Проведення передвиборчої агітації;
  3.  ·  Створення спеціальних виборчих дільниць, що існують на тимчасовій основі;
  4.  ·  Складання списків виборців, їх перевірка та уточнення;
  •        Голосування в день виборів;
  1. ·  Підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів виборів президента України та їх офіційне оголошення;
  2.  ·  Припинення повноважень окружних та дільничних виборчих комісій.

ЦВК утворює виборчі комісії не пізніше ніж за 40 днів до дня виборів (тобто до 18 лютого 2019 року), дільничні виборчі комісії утворюються не пізніш як за 18 днів до дня виборів (до 13 березня 2019 року).

Висунення кандидатів на посаду президента партіями та самовисування починається з першого дня виборчого процесу.

Для реєстрації необхідно внести грошову заставу, яка становить 2,5 мільйона гривень.

Подача документів для реєстрації кандидатом у президенти закінчується за 50 днів до дня виборів.

У підсумку Україна повинна дізнатися імена всіх кандидатів у президенти до 8 лютого 2019 року.

Однак не пізніше ніж за 23 дні до дня виборів кандидат на посаду президента може звернутися до ЦВК із заявою про зняття своєї кандидатури з виборів.

Передвиборча агітація кандидата починається на наступний день після його реєстрації в ЦВК і закінчується опівночі останньої п'ятниці перед днем голосування.

Голосування проводиться з 8 до 20 години. ЦВК на своєму засіданні протягом 10 днів, але не пізніше ніж на третій день з дня отримання всіх протоколів про підсумки голосування, встановлює результати виборів.

Вибори Верховної Ради

Чергові вибори до українського парламенту відбуваються в останню неділю жовтня п'ятого року повноважень Верховної Ради. У цьому випадку це 27 жовтня 2019 року.

Депутатом може бути обраний громадянин України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, який має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п'яти років.

Виборчий процес, аналогічно із правилами щодо президентських виборів, розпочинається за 90 днів до голосування. У цьому випадку це 29 липня 2019 року.

Стадії виборчого процесу:

1.  · Складання та уточнення списків виборців
  2.  ·  Створення виборчих округів (згідно з законодавством, ЦВК не пізніше ніж за 175 днів до дня голосування оприлюднює на сайті дані про одномандатні округи)
  3.  ·  Створення виборчих дільниць
  4.  ·  Створення виборчих комісій (окружні виборчі комісії створюються не пізніше ніж за 62 дні до дня голосування)
  5. ·   Висування і реєстрація кандидатів у депутати
  6.  ·  Проведення агітації
  7.  ·  Голосування
  8.  ·Підрахунок голосів
  9.  ·  Встановлення результатів
  10.  ·  Припинення діяльності виборчих комісій.

Варіантів висунення два: від партії (за списками) та самовисування (мажоритарний). Для реєстрації кандидатів у депутати необхідно сплатити заставу. У разі, якщо кандидата висуває партія, виплату застави вона бере на себе, у разі самовисування сплатити суму (близько 15 тисяч гривень) повинен сам кандидат.

Важливо: У суспільстві триває дискусія про зміни до законодавства щодо парламентських виборів. Уже були спроби прийняти відповідні законопроекти, але їх було провалено.

Втім, враховуючи, що до парламентських виборів ще достатньо часу, не виключено, що будуть нові спроби зміни законодавства. Принаймні, розгляд нового виборчого кодексу цілком реальний уже цієї осені (а ось із якими підсумковими результатами – це вже інше питання).

Хто може голосувати на виборах?

Громадяни України, яким на момент проведення виборів виповнилося 18 років. Не можуть голосувати громадяни, визнані судом недієздатними.