Будинок ксьондза (плебанія) (XVIІ-XVIІІ ст.)

Дата: 01.01.2020 13:13

Будинок ксьондза (плебанія) (XVIІ-XVIІІ ст.) –

щойно виявлений об'єкт культурної спадщини за видом «архітектура».

Плебанія - будинок ксьондза. Після Української революції 1917-1921 рр. будинок займали різні контори, потім розміщувався готель. Нині в приміщенні розміщене Комунальне підприємство “Добробут”.

Двоповерхова споруда розташована на двох рівнях. Первісна конструкція даху в плані мала Ш-подібну форму (покриття – черепиця). Через це головний фасад мав високий бароковий фронтон з трьома півциркульними завершеннями. До головного входу примикав п’ятигранний тамбур з куполом.

На сьогоднішній день головний фасад (північний) на 7 прямокутних прорізів (4 входи і 3 вікна). Біля головного входу збереглись лопатки, по периметру – вінцевий профільований карниз. На інших фасадах невеликі прямокутні вікна мають залишки штукатурного обрамлення.

Фото взято із колекції світлин з наукових експедицій, що проводились у 1910-х–поч. 1930-х рр. Харківським музеєм українського мистецтва і округовою інспекцією охорони пам’яток під керівництвом Стефана Таранушенка і Павла Жолтовського. Протягом цих років було об’їжджено сотні населених пунктів тодішньої УСРР та суміжних українських етнічних земель, що відійшли до РСФСР, зроблено тисячі фотографій, замальовок та обмірів пам’яток архітектури і мистецтва: церков, костьолів, синагог, палац, хат та декоративно-ужиткових предметів.