Робота з е-лікарняним
Незважаючи на електронність лікарняного, процедура його проходження у роботодавця не змінилася. Тому у разі появи е-лікарняного із статусом «Готово до сплати» слід:
— розрахувати страховий стаж;
— комісії (уповноваженому) із соцстрахування прийняти рішення про оплату е-лікарняного і затвердити його протоколом;
— розрахувати суму лікарняних;
— подати податківцям Об’єднаний звіт з типом «Довідковий», а ФСС — заяву-розрахунок на отримання фінансування;
— отримати фінансування на спецрахунок і виплатити лікарняні;
— подати ФСС повідомлення про виплату.
Одразу зазначимо, що роздрукувати е-лікарняний поки що не можна. Тому якщо хочете папірець для комісії/кадровика/бухгалтера, можна зробити скріншот сторінки з е-лікарняного листа з порталу Пенсійного фонду і роздрукувати її.
Куди ж тоді вписувати страховий стаж працівника?
Сьогодні це питання віддано на відкуп роботодавцям. Тобто у випадку з е-лікарняними можете самостійно визначити, де і в якому вигляді ви фіксуватимете ту інформацію, що раніше наводили на зворотному боці паперового листка непрацездатності (стаж, процент оплати тощо). До речі, змін за розміром оплати лікарняного залежно від стажу не відбулося.
Але це ще не всі відмінності е-лікарняного. В е-лікарняному хоча й зазначена причина непрацездатності, але не вказаний її номер, який слід вказувати в протоколі комісії соцстрахування і заяві-розрахунку. Тому вам треба самостійно його визначити.
Але будьте уважні! Нумерація причин непрацездатності в е-лікарняному нова. Наприклад, у паперовому лікарняному причина непрацездатності «вагітність та пологи» зазначена за номером 8. А в е-лікарняному ця причина непрацездатності має номер 2.
Нумерація причин непрацездатності в паперовому листку непрацездатності і в е-лікарняному відрізняються.
За паперовими лікарняними зазначаємо стару нумерацію причин (тобто ту, яка вказана на бланку), за е-лікарняними — нову.
Форми протоколу комісії (уповноваженого) із соцстрахування та заяви-розрахунку не змінено. Тому в них наведені старі причини непрацездатності, які відповідають паперовим листкам непрацездатності. Як бути з е-лікарняними?
Щодо протоколу комісії ФСС не надавав ніяких роз’яснень. Тобто тут дієте, як вам зручно. Можете складати окремі протоколи за паперовими та за е-лікарняними, а можете усе зазначити в одному протоколі. Проте причини непрацездатності вказуєте для паперових листків старі, для е-лікарняних — оновлені.
Визначити, електронний чи паперовий лікарняний розглядався, можна, наприклад, за серією. Її в е-лікарняному немає.
А ось заяви-розрахунки за е-лікарняними слід оформлювати окремо від заяв-розрахунків за паперовими лікарняними листами. Тобто якщо ви отримали е-лікарняний, то на нього формуєте окрему заяву-розрахунок, при цьому в додатку 1.1 заяви-розрахунку:
— у графі 7 — нічого не вказуєте (залишаєте поле порожнім). Адже е-лікарняний не має серії;
— у графі 8 — вказуєте номер е-лікарняного;
— у графі 10 — проставляєте причину непрацездатності, що відповідає категорії медичного висновку е-лікарняного.
Подати заяву-розрахунок можна або особисто в паперовому вигляді, або в електронному вигляді за допомогою клієнтського спеціалізованого програмного забезпечення із застосуванням КЕП.
А ось подання такої заяви з кабінету страхувальника на порталі Пенсійного фонду поки що не можливе. ФСС нічого не отримає від вас. Тож краще не ризикувати.
В.о. начальника Летичівського відділення
УВД ФССУ в Хмельницькій області
Бальжик С.П.