Підліткова агресія: захист чи напад? Роз’яснює Служба у справах дітей Меджибізької селищної ради

Дата: 14.07.2023 16:52

Фото без описуАгресія підлітків - одне з найбільш типових проявів  підліткової кризи. Часто батьки  розгублюються, зіткнувшись з  підлітковою агресією, і всі їх спроби припинити агресивну поведінку тільки ще більше розпалюють дитину. Що робити, якщо ваша дитина почала вести себе агресивно?

Агресія підлітків - вкрай неприємне, але при цьому закономірне і природне явище. Не дарма підлітковий вік називають перехідним: у цей період дитина переходить з дитинства у доросле життя, а це, погодьтеся, непросто. Агресія підлітків - це ознака внутрішнього дискомфорту і невміння володіти своїми емоціями.

Агресія підлітків може виражатися по-різному, в залежності від індивідуальних особливостей характеру дитини і взаємин у сім'ї. У яких основних формах виражається агресія підлітків?

Фізична агресія: підліток використовує фізичну силу проти інших людей.

Вербальна агресія: підліток висловлює свої негативні почуття за допомогою слів, погроз, крику і т.п.

Дратівливість: підліток грубить з найменшого приводу, стає різким і запальним.

Підозрілість: підліток негативно налаштований по відношенню до оточуючих, не довіряє їм, вважаючи, що "все проти нього".

Непряма агресія: підліток намагається виражати свою агресію, спрямовану на когось конкретного, за допомогою інших людей (злі жарти, плітки, цькування).

Образа: підліток може образитися з найменшого приводу, причому образа може бути спрямована на конкретну людину (однолітка або дорослого) або «на весь світ».

Аутоагресія: підліток спрямовує агресію на самого себе.

Прихована агресія: підліток не робить те, що просять, або робить занадто повільно, забуває про прохання і дорученнях, відтягує час. Зовсім уникнути підліткової агресії неможливо: перехідний вік - це час не тільки психологічних, але і фізіологічних змін в організмі, обумовлених статевим дозріванням, а від гормонів нікуди не дітися. Завдання батьків-звести прояви підліткової агресії до мінімуму, щоб дитина не заподіяла шкоду собі і оточуючим.

Рекомендації батькам щодо стримування агресивної поведінки підлітків:

- Виявляти до підлітків більше уваги, любові та ласки.

- Батьки повинні стежити за своєю поведінкою в сім'ї. Кращий спосіб виховання дітей – єдність їхніх дій.

- Не застосовувати фізичні покарання.

- Допомагати підлітку знаходити друзів. Заохочувати розвиток позитивних аспектів агресивності, а саме завзятості, активності, ініціативності, перешкоджати її негативним рисам, зокрема ворожості, скутості.

- Пояснювати підлітку наслідки агресивної поведінки, навчанні особистісних властивостей підлітка.

- Надавати підлітку можливість задовольнити потреби в самовираженні й самоствердженні.

- Обмежувати перегляд відеофільмів та комп'ютерних ігор зі сценами насильства.

- Спрямовувати енергію підлітка у правильне русло, наприклад, заняття у спортивних секціях; заохочувати його до участі в сімейних культурних заходах.