Меджибізька громада

Хмельницька область Хмельницький район

Гребля і млини стародавнього Меджибожа

Дата: 01.01.2020 14:12
Кількість переглядів: 1915

Найдавнішим збереженим елементом благоустрою Меджибожа є земляна гребля. Ставок, утворений в результаті спорудження греблі мав прикривати фортецю і містечко з півдня, а мости на дамбі дозволяли контролювати дорогу через річку. Час створення греблі, очевидно припав на початок 17 ст.. На плані 1677 р. гребля вже показана з двома дерев'яними мостами і млином на лівій стороні Південного Бугу. Крім них на плані показано ще три дерев'яні мости. Найбільший йшов від північних воріт міста через річку Бужок і болото. Пізніше на цьому місті було збудовано кам'яний Турецький міст (сучасна вул. Шевченко). Два інших перекинуті через оборонні рови: із містечка до замку і з містечка на Кам'янецьку дорогу.  На фото початку ХХ ст. гребля мала дерев'яний міст на кам'яних опорах, шлюзи з криголамами для млинів та мосту, з двох боків - дерев'яне огородження зі стовбурів.  Вздовж дороги були розставлені гасові ліхтарі і телеграфні стовпи.

Фото без опису

Комплексний об’єкт архітектури “Комплекс споруд млина (ХІХ ст.)

Збудований на земляній греблі Південного Бугу. Складається з двох споруд. Збудовані на місці більш стародавніх млинів, які є на плані Меджибожа 1677 р. Млин, що розташований ближче до містечка, в стилі класицизм, двоповерховий, прямокутний в плані з високим двосхилим дахом. Будівля є цікавим зразком промислової споруди ХІХ ст. Від другого млина збереглись лише наріжні стіни з обробленого каменю-вапняку. Як засвідчують листівки початку ХХ ст., млини мали схожі розміри і архітектурне рішення. Лише бічний фасад другого млина зі сторони річки отримав двоповерховий портик з чотирма колонами і трикутним фронтоном.

Фото без опису

В 1926 р. в одному з млинів було влаштовано гідроелектростанцію, після війни – міську лазню. ГЕС створила електричну мережу в містечку, а також дала змогу влаштувати вуличне освітлення його центральної частини. Після війни в 1954-1955 рр. було побудовано нову ГЕС з системою бетонних шлюзів і каналу підводу води до генераторів на правому березі р. Південний Буг. Через це частину земляної дамби було розібрано, а нові інженерні споруди "зламали" пряму лінію дамби дещо на південь. Від зруйнованої дамби і мосту залишилось лише пару кам'яних стінок - опор.

Фото без опису

 

 

 

 

 

 

Фото взято із колекції світлин з наукових експедицій, що проводились у 1910-х–поч. 1930-х рр. Харківським музеєм українського мистецтва і округовою інспекцією охорони пам’яток під керівництвом Стефана Таранушенка і Павла Жолтовського. Протягом цих років було об’їжджено сотні населених пунктів тодішньої УСРР та суміжних українських етнічних земель, що відійшли до РСФСР, зроблено тисячі фотографій, замальовок та обмірів пам’яток архітектури і мистецтва: церков, костьолів, синагог, палац, хат та декоративно-ужиткових предметів.

Читайте також про: Успенська церква у Меджибожі

Троїцький костел у Меджибожі

Як розбудовувався Меджибіж у 1940-1950-х роках. За матеріалами преси

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь