Успенська церква у Меджибожі
Успенська церква, 1662 р. - втрачена пам'ятка Меджибожа
Мурована Успенська церква була однією з міських домінант. Знаходилася на північному схилі пагорба у містечку. Успенська церква збудована орієнтовно в XVI ст. Початково була дерев'яною, зведена з каменю в 1669 р., про що було зроблено напис на одвірку.
Кам’яна, однокупольна, з окремо побудованою дзвіницею. Тридільна триконхова споруда; бічні конхи прямокутні, заглиблені в товщу стіни. Церква по плану (за Є.Сіцінським) являла всередині квадрат шириною в 7,3 м, зі сходу до якого прилягала квадратна вівтарна абсида пятигранна і зовні і всередині, шириною 6 м і глибиною 5 м. З заходу до квадрату примикав прямокутний бабинець, який був відмежований від середньої частини церкви аркою в 3,5 м шириною, в 2,1 м висотою. Бабинець мав у ширину 6,2 м і в довжину 5 м. Довжина всієї церкви всередині становила 20 м. Товщина стін - 1,8 м.
У 1950-х рр. фрески з церкви вдалося перевезти на збереження в музеїв Києва. Зруйнована у 50-60-і рр. XX ст. Місцезнаходження Успенської церкви потребує проведення археологічних досліджень.
Фото взято із колекції світлин з наукових експедицій, що проводились у 1910-х–поч. 1930-х рр. Харківським музеєм українського мистецтва і округовою інспекцією охорони пам’яток під керівництвом Стефана Таранушенка і Павла Жолтовського. Протягом цих років було об’їжджено сотні населених пунктів тодішньої УСРР та суміжних українських етнічних земель, що відійшли до РСФСР, зроблено тисячі фотографій, замальовок та обмірів пам’яток архітектури і мистецтва: церков, костьолів, синагог, палац, хат та декоративно-ужиткових предметів.
Читайте також про: Троїцький костел у Меджибожі
Гребля і млини стародавнього Меджибожа
Як розбудовувався Меджибіж у 1940-1950-х роках. За матеріалами преси